Skoči do osrednje vsebine

Poročanje o preglednosti in objava informacij o moderiranju vsebin

V okviru obveznosti, ki skladno z Aktom o digitalnih storitvah veljajo za ponudnike posredniških storitev, pomemben del predstavlja poročanje o moderiranju vsebin svojih uporabnikov s ciljem zagotoviti preglednost. Evropska komisija je z izvedbeno uredbo standardizirala obliko, vsebino in obdobja poročanja.

Od 17. februarja 2024 dalje in vsaj enkrat letno morajo vsi ponudniki posredniških storitev skladno 15., 24. in 42. členom DSA javno objavljati poročila o vsem moderiranju vsebin, in sicer na pregleden, preprosto razumljiv način in v strojno berljivi obliki. Obseg podatkov, ki jih morajo poročati, je odvisen od vrste posredniške storitve.

Obveznost poročanja ne velja za mikro in majhne ponudnike.

 

Obseg poročanja glede na vrsto storitve

Ponudniki vseh vrst posredniških storitev v svojem poročilu poleg identifikacijske oznake objavijo tudi: informacije o odločbah vsake države članice (in skupno) o ukrepanju zoper nezakonito vsebino in o zagotavljanju informacij (skladno s 1.a odstavkom 15. člena DSA), smiselne in razumljive informacije o moderiranju vsebin na lastno pobudo, vezane na nezakonite vsebine ter neskladnosti s ponudnikovimi pogoji poslovanja (skladno s 1.c odstavkom 15. člena DSA), informacije o skupnem številu pritožb, vloženih prek notranjega mehanizma za obravnavo pritožb (skladno s 1.d odstavkom 15. člena DSA), informacije o moderiranju vsebin z avtomatiziranimi sredstvi (skladno s 1.b, 1.c in 1.e odstavki 15. člena DSA) ter kvalitativni sklop informacij (opisno) o moderiranju vsebin (skladno z zahtevami 15. člena DSA).

Predloga za izpolnjevanje je na voljo v slovenščini na tej povezavi (listi 1, 3, 5, 6, 7, 8 in 11 oziroma povsod, kjer je v 1. stolpcu vsakega lista navedeno »Vsi«). Navodila za izpolnjevanje in objavo so na voljo v Prilogi II na tej povezavi.

 

Ponudniki storitev gostovanja, vključno s spletnimi platformami, v svojem poročilu poleg identifikacijske oznake poročila objavijo vse, kar velja za vse ponudnike posredniških storitev (zgoraj), dodatno pa tudi informacije o prijavah, vložene skladno s 16. členom DSA.

Predloga za izpolnjevanje je na voljo v slovenščini na tej povezavi (listi 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 in 11 oziroma povsod, kjer je v 1. stolpcu vsakega lista navedeno »Vsi« in »Samo za ponudnike storitev gostovanja, vključno s spletnimi platformami«). Navodila za izpolnjevanje in objavo so na voljo v Prilogi II na tej povezavi.

 

Ponudniki spletnih platform v svojem poročilu poleg identifikacijske oznake poročila objavijo vse, kar velja za vse ponudnike posredniških storitev in ponudnike storitev gostovanja, dodatno pa tudi večji obseg informacij o pritožbah, vloženih prek notranjega mehanizma za obravnavo pritožb (skladno s 1.d odstavkom 15. člena DSA ter 1.a in b odstavkoma 24. člena DSA), ter dodatne informacije o moderiranju vsebin z avtomatiziranimi sredstvi (skladno s 1.b, 1.c in 1.e odstavki 15. člena DSA).

Predloga za izpolnjevanje je na voljo v slovenščini na tej povezavi (listi 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 in 11 oziroma povsod, kjer je v 1. stolpcu vsakega lista navedeno »Vsi«, »Samo za ponudnike storitev gostovanja, vključno s spletnimi platformami« in »Samo za ponudnike spletnih platform«). Navodila za izpolnjevanje in objavo so na voljo v Prilogi II na tej povezavi.

 

Ponudniki spletnih tržnic v svojem poročilu objavijo enak obseg informacij, kot velja za ponudnike spletnih platform.

 

Ponudniki zelo velikih spletnih platform in zelo velikih spletnih iskalnikov v svoje poročilu objavijo največji obseg informacij. Ker v Sloveniji trenutno ni takšnih ponudnikov, celotnega obsega poročanja za ponudnike teh storitev na tem mestu ne navajamo.

 

Format, obdobja poročanja in hramba

Vsa poročila morajo biti javno objavljena in enostavno dostopna v skladu s Prilogo II k uredbi. Objavljena morajo biti v strojno berljivi obliki Open Document Format (ODF) v formatu CSV (vrednosti, ločene z vejicami), kot je določeno v Prilogi I.

Obdobje poročanja je od 1. januarja do 31. decembra, vendar so za leti 2024 in 2025 predvidena podrobnejša prehodna določila, v katerih so roki in obdobja poročanja prilagojeni. Poročila bodo morala biti javno dostopna najpozneje dva meseca po koncu vsakega obdobja poročanja.

Vsi ponudniki morajo svoja poročila o preglednosti hraniti vsaj pet let po njihovi objavi, za ta navedeni čas pa morajo biti tudi javno dostopna.

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava