Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenija kot koordinator digitalnih storitev obvešča javnost, da je Evropska komisija sprejela delegirani akt, ki preverjenim raziskovalcem omogoča dostop do internih podatkov zelo velikih spletnih platform (VLOP) in iskalnikov (VLOSE) v skladu z Aktom o digitalnih storitvah (DSA). Ta pomemben korak odpira nova vrata znanstvenim raziskavam o sistemskih tveganjih na spletu in bo prispeval k bolj varnemu digitalnemu okolju v EU.
Pred dostopom do internih podatkov morajo raziskovalci pridobiti odobritev nacionalnega koordinatorja digitalnih storitev. V vlogi za dostop morajo dokazati:
- povezavo z raziskovalno organizacijo,
- neodvisnost od komercialnih interesov,
- sposobnost varnega in odgovornega ravnanja s podatki v skladu s pravili varnosti, zaupnosti in zasebnosti.
Razkriti morajo tudi financiranje raziskovalnega projekta in se zavezati k objavi rezultatov raziskave. Zahtevani podatki morajo biti nujni za raziskovanje sistemskih tveganj.
Delegirani akt določa jasna pravila in postopke, po katerih bodo lahko preverjeni raziskovalci dostopali do internih podatkov platform z namenom raziskovanja sistemskih tveganj in učinkovitosti ukrepov za njihovo zmanjšanje. Med drugim opredeljuje postopke, ki jih morajo VLOP in VLOSE upoštevati pri deljenju podatkov z raziskovalci, tehnične zahteve glede oblik podatkov in dokumentacije in katere informacije morajo koordinatorji za digitalne storitve, VLOP-i in VLOSE-i objaviti, da olajšajo oddajo vloge raziskovalcev za dostop do podatkov.
Komisija bo hkrati vzpostavila portal za dostop do podatkov, prek katerega bodo raziskovalci lahko pridobili informacije in komunicirali s koordinatorji digitalnih storitev in platformami.
Zakaj je bil akt sprejet in kaj prinaša uporabnikom spletnih platform?
Za izvajanje raziskav o sistemskih tveganjih lahko neodvisni raziskovalci, vključno s predstavniki neprofitnih organov in organizacij, že dostopajo do javno dostopnih podatkov na vmesnikih zelo velikih spletnih platform (VLOP) in zelo velikih spletnih iskalnikov (VLOSE), brez posredovanja s strani koordinatorja za digitalne storitve. Skupaj ti dve določbi raziskovalcem omogočata visoko stopnjo nadzora, kar vzpostavlja učinkovit sistem spremljanja spletnega okolja.
Delegirani akt je pomemben korak k večji transparentnosti digitalnih storitev. Omogoča neodvisno preučevanje učinkov platform na uporabnike, družbo in demokracijo. Posledično prinaša več zaščite pravic uporabnikov in večje zaupanje v digitalni prostor. Sprejetje tega akta pomeni nadaljnjo konkretizacijo in uresničevanje ciljev DSA – ustvarjanje varnejšega, bolj preglednega in pravičnega spletnega okolja za vse uporabnike v Evropski uniji.