Skoči do osrednje vsebine

Predloga sprememb splošnih aktov o prenosni hitrosti za funkcionalen dostop do interneta in o kakovosti univerzalne storitve

Agencija objavlja predloga sprememb dveh splošnih aktov, in sicer o prenosni hitrosti za funkcionalen dostop do interneta in o kakovosti univerzalne storitve, ter analizo vpliva sprememb navedenih splošnih aktov.

Po opravljeni analizi in v skladu s 124.členom ZEKom-1 je agencija v predlogu spremembe splošnega akta o prenosni hitrosti določila novo prenosno hitrost za funkcionalen dostop do interneta, ki omogoča širokopasovni dostop. Nova predlagana prenosna hitrost za  funkcionalen dostop do interneta  je 10 Mbit/s k uporabniku in 2 Mbit/s od uporabnika. To je agencija določila na podlagi podatkov, po katerih širokopasovni dostop v Sloveniji že uporablja vsaj polovica gospodinjstev, pri čemer pa vsaj 80 odstotkov teh gospodinjstev že uporablja predlagano prenosno hitrost.

Agencija je analizirala naraščajoče potrebe po pasovni širini. Trend rastočih potreb po pasovni širini je še dodatno okrepila pandemija covid-19, saj se je izjemno povečalo število državljanov, ki delajo od doma ali pa se šolajo na daljavo.

S predlaganimi spremembami se povečuje korist za končne uporabnike ter spodbuja razvoj informacijske družbe v Sloveniji, ki gre v smer pokritosti celotnega ozemlja z NGN omrežjem. Agencija želi tako vsem končnim uporabnikom omogočiti dostop do interneta ustrezne kakovosti, spodbuditi razvoj e-storitev ter prispevati k izboljšanju položja Slovenije na tem področju na evropski ravni (DESI indeks).

Za izvajalca univerzalne storitve je določena družba Telekom Slovenije d.d., ki ima s trenutno odločbo obveznost zagotavljanja univerzalne storitve do decembra 2024. Pri pripravi analize vpliva spremembe prenosne hitrosti je agencija upoštevala predvidene stroške izvajanja takšne obveznosti in ugotovila, da za izvajalca univerzalne storitve predlagana prenosna hitriost ne bo predstavlja nesorazmernega bremena.

Agencija hkrati predlaga tudi spremembo splošnega akta o kvaliteti univerzalne storitve. Sprememba se nanša na dvig mesečne količine podatkov, ki jo ima na razpolago tisti upravičenec, ki ima širokopasovni dostop realiziran preko satelitskih povezav. Predlagana mesečna količina podatkov je 100 GB.

Agencija vabi zainteresirano javnost, da do vključno 8. 1. 2021 posreduje svoje pripombe, predloge ali dopolnitve k:

  • analizi vpliva spremembe splošnih aktov o določitvi prenosne hitrosti za funkcionalen dostop do interneta in o kakovosti univerzalne storitve;
  • predlogu Splošnega akta o določitvi prenosne hitrosti za funkcionalen dostop do interneta;
  • predlogu Splošnega akta o kakovosti univerzalne storitve.

Pri posredovanju pripomb je nujno sklicevanje na opravilno številko 38242-4/2020.

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava