Zaupanja vredni prijavitelji organizacije ali organi, ki jih imenujejo koordinatorji digitalnih storitev in imajo posebno strokovno znanje in kompetence za namene zaznavanja in prepoznavanja nezakonitih vsebin ter obveščanja o njih. Zaupanja vredni prijavitelji igrajo pomembno vlogo pri zmanjševanju nezakonitih vsebin na platformah, saj morajo ponudniki spletnih platform njihove prijave obravnavati prednostno, odločitve o njih pa sprejeti brez nepotrebnega odlašanja. To tematiko podrobneje ureja 22. člen DSA.
Zaupanja vredni prijavitelji so organizacije ali subjekti, ki izpolnjujejo naslednje pogoje, določene v drugem odstavku 22. člena DSA:
- imajo posebno strokovno znanje in kompetence za namene zaznavanja in prepoznavanja določenega področja nezakonitih vsebin nezakonitih vsebin (npr. sovražni govor, kršitve avtorskih pravic, varnost izdelkov) ter obveščanja o njih;
- so neodvisni od katerega koli ponudnika spletnih platform;
- dejavnosti za namene predložitve prijav opravlja skrbno, natančno in objektivno.
Status zaupanja vrednega prijavitelja mora biti podeljen s strani koordinatorja digitalnih storitev (DSC) v državi članici EU, kjer ima prijavitelj sedež.
Status zaupanja vrednega prijavitelja velja po vsej EU za vse spletne platforme, za katere se uporablja 22. člen DSA, ne glede na sedež platforme ali prijavitelja.
Celoten seznam potrjenih subjektov s tem statusom ažurno objavlja Evropska komisija na tem mestu.
Pridobitev statusa zaupanja vrednega prijavitelja v Republiki Sloveniji
Agencija kot koordinator digitalnih storitev podeljuje status zaupanja vrednega prijavitelja z odločbo na vlogo pravne osebe zasebnega ali javnega prava s sedežem v Republiki Sloveniji, ki izpolnjuje pogoje, navedene v 22. členu DSA.
Status zaupanja vrednih prijaviteljev je prvenstveno namenjen organizacijam civilne družbe s posebnim strokovnim znanjem in kompetencami za odkrivanje, prepoznavanje in prijavljanje nezakonitih vsebin.
Skladno s 14. členom Zakona o izvajanju Uredbe (EU) o enotnem trgu digitalnih storitev mora vloga poleg sestavin, določenih z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek, vsebovati podatke, ki jih agencija potrebuje za odločanje, in sicer firmo, sedež, davčno številko, matično številko in navedbo zakonitega zastopnika ter dokazila o izpolnjevanju pogojev iz drugega odstavka 22. člena DSA.
Trenutno obrazec, ki bi podrobneje določal vsebino vloge, ni predpisan.