Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije obvešča javnost, da je odslej pristojna tudi za nadzor nad izvajanjem dodatnih pogojev dostopnosti storitev ponudnikov dostopa do elektronskih komunikacijskih in avdiovizualnih medijskih storitev (AVMS) ter storitev e-knjige. 28. junija 2025 je namreč začel veljati Zakon o dostopnosti do proizvodov in storitev za invalide (ZDPSI), ki ponudnikom naštetih storitev določa novosti, ki jih morajo vpeljati za boljšo dostopnost svojih storitev za osebe z oviranostmi. Agenciji pa je dodelil pristojnost, da bo preverjala, ali te nove zakonske zahteve tudi spoštujejo. Zato agencija pojasnjuje, katere so te bistvene novosti, ki jih morajo poslej zagotavljati operaterji, torej ponudniki elektronskih komunikacijskih storitev, izdajatelji televizijskih programov in ponudniki avdiovizualnih medijskih storitev na zahtevo ter ponudniki e-knjig.
Ti že po doslej veljavni zakonodaji zagotavljajo določene storitve oziroma orodja, ki invalidnim osebam omogočajo nediskriminatorno uporabo storitev. ZDPSI operaterjem nalaga dodatna orodja, denimo, da morajo omogočati glasovno komunikacijo in uporabo negovorjene komunikacije, to so SMS, video ter sprotno zapisovanje besedila v realnem času. Omogočati morajo storitev celotnega pogovora, kadar je poleg glasovne komunikacije na voljo tudi video. Komunikacija v sili, pri kateri se uporabljata glas in besedilo, mora biti sinhronizirana. Kadar je za komunikacijo v sili na voljo video, bo morala komunikacija biti sinhronizirana v obliki storitve celotnega pogovora, operaterji pa so jo dolžni posredovati najprimernejšemu centru za obveščanje.
Na področju dostopnosti AVMS so prav tako že v veljavi določene obveznosti. Po ZDPSI pa morajo izdajatelji uvesti elektronske programske vodnike, ki morajo biti zaznavni, uporabni, razumljivi in zanesljivi ter zagotavljati informacije o razpoložljivosti elementov dostopnosti. Za orodja za dostopnost AVMS, kar so podnapisi, zvočni opisi, govorjeni podnapisi in tolmačenje v znakovnem jeziku, zakon določa, da morajo biti posredovani v ustrezni kakovosti, ki omogoča natančen prikaz, sinhronizacijo z zvokom in videom ter je uporabnikom omogočen nadzor prikaza in uporabe storitve. Podrobnejše pogoje glede podnapisov, zvočnih opisov, tolmačenja, opredeljuje Pravilnik o podrobnejših pogojih glede dostopnosti storitev, ki invalidom zagotavljajo dostop do avdiovizualnih medijskih storitev.
Pri zagotavljanju storitev e-knjige morajo ponudniki med drugim zagotavljati sinhronizirano besedilo in zvok, kadar e-knjiga vsebuje tudi zvočni zapis, e-knjige ne bodo smele ovirati pravilnega delovanja podporne tehnologije, prav tako bo moral biti zgotovljen dostop do vsebin e-knjig in iskanje po vsebini in postavitve e-knjige.
Zakon predvideva izjeme. Navedene obveznosti ne veljajo za mikropodjetja, prav tako so predvidena določena prehodna obdobja.
Agencija ob začetku veljavnosti novosti poudarja, da se v prvi vrsti osredotoča na preventivno delovanje, ozaveščanje ponudnikov storitev na vseh zgoraj naštetih področjih in na ozaveščanje uporabnikov, saj se zaveda pomena vključujoče digitalne družbe za vse prebivalce in tudi za ranljive skupine. Ozaveščanje agencija tudi sicer prepoznava kot eno od pomembnih prioritet svojega delovanja. Pristojnosti za nadzor nad izvrševanjem pravic invalidov ima tudi na nekaterih drugih področjih svojega delovanja, vse informacije o tem so uporabnikom na voljo v okviru spletne vstopne točke za invalide.