Skoči do osrednje vsebine

MMC RTV Slovenija: spremembe naročniških pogojev

Agencija odgovarja novinarki portala MMC RTV Slovenija Larisi Daugul.

Telekom Slovenije je 26. novembra 2018 uporabnike paketa obvestil, da s 1. januarjem  2019 obstoječi naročniki paketov Dostopni A, Dostopni B in Dostopni C ne bodo imeli več vključene navedene količine klicev iz Slovenije v EU-območje. Vsem novim in obstoječim naročnikom paketov pa bodo omogočili vklop dodatnega zakupa, ki bo vključeval 120 minut klicev iz Slovenije v EU-območje, z mesečno naročnino 5 EUR. Glede na to, da spremembe pogodbenih pogojev, kamor lahko uvrstimo tudi spremembe vsebine paketov in njihovo ceno, ureja Zakon o elektronskih komunikacijah, me zanima, ali ste s primerom seznanjeni?

Kljub temu, da agencija nima zakonskih pristojnosti posegati v maloprodajne cene telekomunikacijskih paketov, smo spremembo zaznali v okviru naših aktivnosti spremljanja razmer na trgu.

Je taka sprememba za že obstoječe naročnike dopustna?

Zakon o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1) operaterjem v 2. odstavku 129. člena omogoča, da enostransko spremenijo pogoje že sklenjenih naročniških razmerij, pri čemer pa morajo naročnike o tem obvestiti vsaj 30 dni pred spremembo. Ti imajo nato pravico v istem roku od pogodbe odstopiti brez plačila stroškov pogodbene kazni in ostalih stroškov prekinitve naročniškega razmerja (npr. administrativni stroški). Glede na določbe ZEKom-1 je torej taka sprememba dopustna tudi za že obstoječe naročnike.

Ko se je 15. junija odpravila cenovna razlika med uporabo mobilne telefonije doma in v gostovanju znotraj EU-ja, je bilo predvideno, da se bodo impulzi, ki jih bomo uporabniki porabili v tujini, odštevali od zakupljenih količin v paketu brez vsakršnih dodatnih stroškov. Ali dodatna naročnina v vrednosti 5 evrov ni torej sporna?

V konkretnem primeru ne gre za uporabo storitev v omrežjih tujega operaterja, to je za primer, ko se uporabnik nahaja v tujini in tam opravlja klice (gostovanje oz. roaming), temveč gre za primer, ko uporabnik v domačem omrežju opravlja klice v tujino. Ta primer tako ne zapade pod evropska pravila o gostovanju, ki veljajo od 15. junija 2017 dalje. Je bila pa na evropski ravni v decembru 2018 sprejeta odločitev, da od 15. maja 2019 dalje cena minute klica v drugo državo članico EU ne sme presegati 0,19 EUR (Uredba EU 2018/1971 z dne 11.12.2018, člen 50).

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava